رونق به بازارچه ماهیرود باز می گردد

بیرجند- رئیس اداره هماهنگی اقتصادی خراسان جنوبی گفت: پس از جلسات و مکاتبات با افغانستان و قول مساعد آنها، رونق صادرات به بازارچه مرزی ماهیرود بازمی گردد.

به گزارش شاخص صادرات؛ رئیس ستاد هماهنگی اقتصادی استانداری ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: متأسفانه از اواخر سال گذشته و به دلیل برخی محدودیت ها و موانع ایجاد شده از سوی افغانستان که در سال جاری تشدید شده است، مبادلات تجاری با مرز ماهیرود تشدید شد. کاهش یافته. “

صادقی افزود: مهمترین نتیجه ایجاد این موانع کاهش 54 درصدی مبادلات تجاری در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال در مرز ماهیرود است.

وی با بیان اینکه موانع با ممنوعیت جابجایی سوخت آغاز شد و امسال به همه کالاها تسری پیدا کرد، افزود: با این تصمیمات اشتباه عملاً رونق بازارچه مرزی ماهیرود تحت الشعاع قرار گرفت.

رئیس دفتر هماهنگی اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به اهمیت موضوع و در راستای رفع این ممنوعیت ها، پیگیری و جلسات متعدد و مکاتباتی با وزیر کشور، وزیر امور خارجه در محل اواخر سال گذشته کار می کند و سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان آماده است.

صادقی ادامه داد: به موازات اقداماتی که در حوزه اداری و دولتی در دستور کار قرار گرفت، فعالان بخش خصوصی و تجار از ایران و افغانستان حضور داشتند که به شدت به این تصمیم اعتراض کردند.

وی افزود: تاجران و فعالان سکتور خصوصی نیز در این زمینه با مقامات افغانستان در کابل و فراه نتایج خوبی داشته اند.

به گفته وی؛ خوشبختانه نتیجه همه این اقدامات پیگیری، موافقت دولت افغانستان برای احیای بازارچه مرزی ماهیرود بود.

رئیس ستاد هماهنگی اقتصادی استانداری گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده و قول مساعدی که افغانستان داده است، شرایط تجارت و تجارت در بازارچه مرزی ماهیرود تسهیل می شود.

صادقی گفت: در همین راستا روز گذشته جلسه بررسی آخرین وضعیت مرز ماهیرود با حضور دستگاه های مرتبط و ایجاد هماهنگی بیشتر بین دستگاه ها و توسعه هم افزایی برای بازگرداندن رونق به بازارچه مرزی ماهیرود برگزار شد.

وی افزود: انتظار می‌رود تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی ذیربط مستقر در مرز ضمن تعامل و همکاری با یکدیگر، اهتمام و جدیت لازم را برای رفع مشکلات و پیگیری مسائل مربوط به این موضوع برای نظارت بر توسعه و تسهیل داشته باشند. تجارت با افغانستان از طریق مرز مهم ماهیرود.

به گفته وی؛ بر اساس رایزنی های انجام شده قرار است به زودی نشست ویژه مرزی با حضور مسئولان ولایت فراه و ماموران گمرک ابونصر فراهی در ماهیرود برگزار شود.



منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)