صادرات به مالزی | راهنمای تجارت با مالزی

راهنمای کامل تجارت با کشور مالزی

در مورد صادرات به مالزی ، بر اساس نظر کارشناسان، ایران و مالزی می توانند روابط اقتصادی بین همدیگر را در سال های بعد رونق دهند. هرچند که همین الان هم روابط بسیار خوبی از نظر اقتصادی با یکدیگر دارند ولی باید شرایطی بهتر از این اعداد و ارقام موجود باشد.

رابطه تهران – کوالالامپور می تواند زمینه ساز یک تجارت خوب بین ایران و مالزی به خصوص صادرات به مالزی باشد و از لحاظ سیاسی و اقتصادی هر دو کشور به یکدیگر گره بخورند.

درباره کشور مالزی چه میدانید ؟

مالزی، کشوری دوست و برادر با ایران است که مسلمان بودن آنها باعث تقویت رابطه بین ایران و مالزی شده است. گسترش رابطه بین ایران و مالزی باعث دستیابی ایران به فناوری موجود در مالزی و صادرات به مالزی می شود که از مزیت های ارتباط با این کشور است.

در سال های اخیر و با حمایت های دولتمردان دو طرف، مخصوصا در بخش خصوصی باعث شده که تجار ما در بازارهای مالزی حضور فعالی داشته باشند.

تجارت با مالزی , بررسی اقتصاد مالزی

مالزی؛ جمعیت و مردم

کشور مالزی، جمعیتی بیش از 30 میلیون نفر را در خود جای داده است و مساحتی بیش از 329 هزار کیلومتر مربع را شامل می شود.

در زیر اطلاعاتی از کشور مالزی را با یکدیگر مشاهده می کنیم:

 • پایتخت: کوالالامپور
 • زبان رسمی: مالایی
 • حکومت: پادشاهی مشروطه فدرال
 • جمعیت: 32.319.000 نفر
 • واحد پول: رینگیت
 • دین: اسلام
 • نژاد: مالایی – چینی – هندی

یکی دیگر از مزیت های تجارت با مالزی، حضور این کشور در اتحادیه آ سه آن است که اگر روابط پایدارتری را نسبت به قبل با این کشور داشته باشیم می توان با کشورهای عضو در این اتحادیه هم ارتباط خوبی برقرار کرد. کشورهای همچون اندونزی، سنگاپور، ویتنام، فیلیپین و تایلند که همگی در جنوب شرق آسیا قرار دارند و هر کدام از آنها دارای ویژگی های تجاری مخصوص به خود هستند.

بر اساس آمار منتشر شده در سال 2015، تولید ناخالص مالزی بیش از 815 میلیارد دلار بوده و رشد تولیدی بالغ بر 5 درصد را در کارنامه دارد. تورم 3 درصدی این کشور و جمعیت زیر 1 درصدی خط فقر و بیکاری زیر 3 درصد، نشان دهنده یک اقتصاد کاملا پویا و قدرتمند در بخش تولید است.

صادرات از مالزی به سایر کشورها

در سال 2015، مالزی بیش از 175 میلیارد دلار صادرات به کشورهای مختلف داشته است. کالاهای مهمی که مالزی صادر کرده می توان به قطعات الکترونیکی، گاز مایع طبیعی، روغن نخل، مواد شیمیایی، نفت، دستگاه های مکانیکی، وسیله نقلیه، چوب و دیگر محصولات اشاره کرد.

مقاصد کالاهای مالزیایی کشورهایی همچون سنگاپور با 13.6 درصد، چین با 12.6 درصد، ژاپن با 11.8 درصد، آمریکا با 8.7 درصد، تایلند با 5.4 درصد، هنگ کنگ با 4.3 درصد، صادرات به هند با 4.2 و دیگر کشورهای دنیا هستند.

آمار صادرات به مالزی از سایر کشورها

در سال 2015، مالزی بیش از 147 میلیارد دلار دلار واردات داشته که از کشورهای مختلف دنیا وارد کرده است. واردات کالاهایی همچون پلاستیک، مواد شیمیایی، آهن، فولاد، و دیگر محصولات مختلف می توان اشاره کرد.

کشورهایی که بیشترین صادرات به مالزی را داشتند به ترتیب چین با 15.1 درصد، سنگاپور با 13.3 درصد، ژاپن با 10.3 درصد، آمریکا با 8.1 درصد، تایلند با 6 درصد، اندونزی با 5.1 درصد و کشورهای دیگر در رده های بعدی قرار دارند.

نموادر آمار تجارت ایران و مالزی

صادرات به مالزی از ایران

تجارت بین ایران و مالزی بالغ بر 1.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است که رقم بالایی است و می توان این رقم را افزایش داد. ایران محصولاتی مثل نفت و فرآورده های نفتی، فرش، خشکبار، کفپوش، مصالح ساختمانی و آلومینیوم و سنگ را به مالزی صادر می کند.

طبق آمارهای منتشر شده توسط خود دولت مالزی، بازارهای مالزی از محصولات ایرانی پر شده است و کمتر کسی است که در این کشور محصول ایرانی استفاده نکرده باشد. تجار و بازرگانان ایرانی می توانند با حضور در بخش کشاورزی و فعالیت اقتصادی در این بخش، صادرات به مالزی را انحصاری خود در بخش کاورزی کنند زیرا محصولات کشاورزی ایران جزو بهترین محصواتی است که در جهان وجود دارد.

رابطه اقتصادی با این کشور فقط صادرات به مالزی نیست. شما می توانید در بخش های مختلفی مثل بخش قطعات الکترونیکی، از کشور مالزی واردات داشته باشید و از تجربیات مهندسان و کارشناسان آنان استفاده کنید. از آن سو، شما می توانید در بحث کشاورزی و خشکبار به این کشور مشاوره دهید و صادرات به مالزی را رونق ببخشید.

چند نکته در رابطه با صادرات به مالزی

چند نکته در رابطه با صادرات به مالزی

 1. هنگام انجام معامله با طرف مالزیایی، صبر پیشه کنید و حوصله به خرج دهید و هیچوقت شتاب زده و با عجله کارها را پیش نبرید.
 2. به طرف مقابل احترام بگذارید و همیشه ادب را رعایت کنید، زیرا برای رسشیدن به یک تجارت موفق، باید احترام افراد مسن را داشته باشید و از آنا در بین جوانان تقدیر به عمل بیاورید.
 3. وقت خود را به بهترین شکل ممکن صرف تعامل با طرف مالزیایی خود کنید.
 4. همیشه اولین جلسه، مهم ترین جلسه است. پس در رفتار خود دقت کنید.
 5. از سوا های شخصی طرف مقابل تعجب نکنید. زیرا این راهی است برای باز کردن مطلب و شروع گفتگوی دو طرفه.
 6. قبل از ورود به صادرات به مالزی، حتما نامه ای از طرف بانک یا یک واسطه بین دو طرف به همرا داشته باشید. زیرا این کار بسیار در روند مذاکرات شما با همتای مالزیایی خود موثر است و نتیجه مثبتی دارد.

مشاوره صادرات به مالزی

همانگونه که رهبر انقلاب می فرمایند باید نگاه خود به شرق را بیشتر کنیم. بنابراین کشورهای شرق و جنوب شرقی بسیار در روند اقتصادی و گسترش روابط ما تاثیرگذارند و می توان با این کشورها تجارت خوبی را شکل داد. یکی از این کشورها مالزی ست. کشوری که از هر جهت با ایران در تعامل است و می توان از عضویت آن در آ سه آن هم به نفع خود استفاده لازم را برد.

پس صادرات به مالزی می تواند کلیدی برای رسیدن به کشورهای جنوب شرقی آسیا باشد و از آنجا ارتباط با بیش از 500 میلیون نفر از کل جمعیت کره زمین! با این شرایط تحریم و اقتصادی موجود در ایران، باید روابط خود را با کشورهایی همچون مالزی تقویت کرد و گسترش رابطه را در دستور کار خود قرار دهیم و بدانیم که از همین کشورها هم می توان به سود مناسب رسید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)