صادرات به هند | برای تجارت با هند باید چگونه اقدام کنیم

اصلی ترین نکاتی که درباره صادرات به هند باید بدانید

وقتی در مورد صادرات به هند صحبت میکنیم لازم است توجه داشته باشیم که هند فراترشنیده ها و فیلم هایی‌ست که ما دیده ایم. کشور هند که همه با شنیدن اسم آن به فکر شهرهای کثیف و بی قانونی خواهیم افتاد و یا به یاد فیلم های تخیلی که خیلی هم معروف هستند!

اما هند امروز چیز دیگری است که در فیلم ها و مطبوعات می بینید. قبل از هر چیزی، باید اطلاعاتی درباره این کشور داشته باشیم.

درباره هند چه میدانید ؟

هند؛ سیاست و تاریخ

به جرات می توان گفت که هند در زمینه تمدنی در آسیا به خصوص شرق آسیا بسیار تاثیر گذاری بوده است و تاریخی پر فراز و نشیب را تجربه کرده است.

کشورهای مختلفی به این کشور حمله کردند که یکی از آنان ایران بود! ایران با پادشاهی نادرشاه در دوره افشاریه به ندوستان لشکرکشی کرد که به نبرد کرنال معروف است.

هندوستان تا سال ها مستمره بریتانیا کبیر بود که با انقلاب پیرمرد فقیری به نام گاندی توانست استقلال خود را بدست آورد.

دسترسی به آب های خلیج بنگال، دریای عمان و اقیانوس هند، باعث شده تا به این کشور لقب شبه جزیره را بدهند.

قوم هفتاد و دو ملت لقب دیرینه هندوستان است، که نشان دهنده این است که از لحاظ قومیتی و تاریخی بسیار متنوع است. تازه این تمام ماجرا نیست، این کشور با دارا بودن تنوع آب و هوایی خود توانسته محصولات تولیدی خود به خصوص کشاورزی را هم به شدت در سطح گسترده دنبال کند.

صادرات به هند ؛ ویژگی های سیاسی فرهنگی و اقتصادی هند

هند؛ جمعیت و فرهنگ

همانگونه که گفتیم، هند از نظر فرهنگی بسیار متنوع است و طبق آمار بالای 1.3 میلیارد نفر جمعیت دارد. می توان گفت که از هر 100 نفر در دنیا، 17 نفرشان هندی هستند!

در زیر به سادگی به ویژگی های هند پی می بریم:

 • جمعیت: 1.372.000.000 نفر
 • زبان های رسمی: هندی – انگلیسی
 • ادیان مهم: هندو – اسلام – مسیحیت
 • نوع حکومت: فدرال
 • تفکیک جمعیتی: 52 درصد مرد و 48 درصد زن
 • مهم ترین شهرها: دهلی نو – بمبئی – بنگلور – کلکته – حیدر آباد
 • هند؛ اقتصاد

این کشور از لحاظ اقتصادی هر ساله در حال پیشرفت است و مسئولان کشور هند، با مذاکره و عقد قرارداد با شرکت ها و دولت ها سعی در رشد اقتصادی هند را دارند. در زیر نگاهی به وضعیت اقتصادی هندوستان می اندازیم:

 • تورم: 3 درصد
 • بیکاری: بین 3 تا 4 درصد
 • رشد اقتصادی نسبت به سالهای گذشته: 6.2 درصد

با توجه به همین سه اصل مهم در اقتصاد هند، می توان به این نتیجه رسید که هندوستان با دارا بودن 3 درصد تورم، کمترین تورم را در بین کشورهای منطقه و با 6.2 درصد رشد اقتصادی، بیشترین رشد را در بین کشورهای منطقه و حتی دنیا داشته است.

از آن سو نرخ بیکاری در این کشور 3 یا 4 درصد است که پایین بودن بیکاری در این کشور را نشان می دهد.

در کل اقتصاد هندوستان، یک اقتصاد فعال و پویا است که روز به روز هم به این پویایی خود افزوده می شود که نشان دهنده تاثیر شرکت ها تولیدی و خدماتی این کشور است.

با این تفاسیر، می توان گفت اقتصاد هند، در وضعیت خوبی قرار دارد که بر اساس نظر کارشناسان، تا سال 2024 این کشور بیش از قبل رشد اقتصادی خواهد داشت.

پیش بینی صندوق بین المللی پول از نرخ رشد اقتصادی هند تا سال 2024

صادرات به هند ؛ رابطه اقتصادی ایران و هند

این دو کشور همیشه از گذشته تا به الان روابط دوستانه و مستحکم سیاسی داشته اند و همین مسئله باعث گسترش روابط اقتصادی بین این دو کشور و صادرات به هند توسط ایران شده است.

تاجران ایرانی و هندی روابط و پل ارتباطی خوبی را بین یکدیگر ساختند به طوری که همه ما نام برنج هندی را در ایران بارها شنیده ایم. یکی از اصلی ترین دلایل روابط بالای اقتصادی ایران و هند، وجود همکاری در بندر چابهار است.

ایران در طی قراردادی توسعه بندر چابهار را به هندوستان سپرده است و هندوستان و دولت هند در پی توسعه این بندر و کوتاه کردن مسیر انتقال کالا هستند که در آینده شاهد بیشتر شدن روابط اقتصادی ایران و هند خصوصا در بحث صادرات به هند خواهیم بود.

صادرات به هند از چه کشورهایی انجام می شود

صادرات به هند از چه کشورهایی انجام می شود؟

یکی از نکاتی که یک تاجر باید به آن دقت کند، شناخت رقبای خود در میدان تجارت است. در اینجا و طبق آمار سال 2018 سازمان های بین المللی، ایران 2.9 درصد صادرات به هند را تشکیل می دهد.

رقبای ایران در صادرات به هند کشور هایی نظیر چین با 14.5 درصد، آمریکا با 6.4 درصد، عربستان با 5.6 درصد، امارات با 5.3 درصد، عراق با 4.5 درصد، ایتالیا با 3.5 درصد، کره جنوبی با 3.2 درصد و اندونزی با 3.1 درصد هستند که بالاتر از ایران قرار دارند.

بیشترین محصولات صادراتی به هند

بیشترین محصولات صادراتی به هند

اصلی ترین و ثابت ترین نیاز این کشور، نفت و مشتقات آن است که از سایر کشورها مثل ایران تهیه می کند. ولی غیر از صادرات نفت کالاهای دیگری هم هست که بخش های خصوصی باید در صادرات به هند بر روی آن ها متمرکز شود.

طبق آمار منتشر شده در سال 2018 توسط سازمان تجارت جهانی، هند بیش از 507 میلیون دلار کالا وارد کرده نسبت به سال پیش بیش از 14 درصد رشد داشته است.

در زیر می توان دید که این کشور چه میزان از کالاهای موردنیاز خود را تامین می کند:

 1. سوخت های فسیلی – نفت (33.2 درصد)
 2. سنگ و فلزات گران بها (12.8 درصد)
 3. تجهیزات و ماشین آلات (10.3 درصد)
 4. قطعات کامپیوتری (8.5 درصد)
 5. مواد آلی (4.4 درصد)
 6. محصولات پلاستیکی (3 درصد)
 7. فولاد و آهن (2.4 درصد)
 8. روغن های حیوانی و گیاهی (2 درصد)
 9. تجهیزات پزشکی و چشم پزشکی (1.9 درصد)
 10. مواد شیمیایی معدنی (1.4 درصد)

طبق این آمار، بیشترین واردات این کشور نفت و سوخت های فسیلی است که خوب طبیعی است که چنین باشد. چون کشوری که نفت ندارد برای تامین نیازهایش آن را وارد می کند.

طبق این آمار این کشور به شدت نشان داده که به چه مواردی نیاز دارد که بخش دولتی می تواند آن ها را تامین کند ولی بخش خصوصی می تواند با تحقیق جامع و بهتر از کشور هند خواسته های آنان را برآورده کند و صادرات به هند را متنوع کند.

کالاهای صادراتی از ایران به هند

طبق آمارهای منتشر شده توسط گمرک ایران، در سال 98 بیش از 116 میلیون دلار کالا از طرف ایران به طرف هند به حرکت در آمدند و صادرات به هند را شامل می شوند. البته این آمار 9 ماه اول سال است.

بر طبق آمار سال 97 ایران بیش از 2 میلیارد دلار صادرات به هند داشته است که مهم ترین محصولات را در زیر می بینید:

 1. خرما – بادام – پسته – میوه خشک
 2. محصولات کشاورزی میوه مانند کیوی – سیب – زعفران
 3. پشم و پوست حیوانات
 4. مصالح ساختمانی گچ و سیمان
 5. قیر – نفت – روغن ها
 6. محصولات شیمیایی مثل متانول – آمونیاک – پلی استیرن – پلی اتلین – تولوئن

نکات مهم درباره صادرات به هند

نکات مهم درباره صادرات به هند

کالاهای معرفی شده بالا ممکن است توسط بعضی از شرکت ها و پالایشگاه ها تامین و صادر شوند ولی بعضی دیگر مانند خرما و میوه می تواند توسط بخش خصوصی و افراد حقیقی صادرات به هند را شکل دهند.

بیشترین گمرکاتی که صادرات به هند از آنان انجام می شود عبارتند از گمرک منطقه ویژه شهید رجایی – منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام – منطقه ویژه اقتصادی پارس – منطقه ویژه بوشهر – منطقه ویژه معادن و فلزات – بندر امام خمینی (ره) – غرب تهران و دیگر گمرکاتی که وجود دارند، صادرات شکل می گیرد.

بعضی از گمرکات هستند که کالا و محصول خاصی را صادر می کندد مثل گمرک کرمان – سیرجان و یا رفسنجان که معمولا پسته و خرما از این گمرک ها صادر می شود.

مشاوره صادرات به هند

اینکه کشور هند کشوری بسیار عظیم و پهناور است شکی درش نیست. این کشور در حال حاضر و در سال های آیند به احتمال زیاد به یکی از قدرت های اقتصادی دنیا تبدیل شود ولی اگر مردم و سیاستمداران این کشور دست در دست همدیگر دهند.

در این بین ایران می تواند صادرات به هند را افزایش دهد زیرا این کشور قابلیت های زیادی را داراست همچون جمعیت کثیر و سرزمین پهناور. برای همین تجار ایرانی و بازرگانان می توانند با گسترش روابط خود با هندوستان، بتوانند فضای اقتصادی ایران را باز کنند و بهتر است به صورت میدانی وارد بازارهای این کشور شد زیرا به نسبت تعداد بالای جمعیت سلیقه ها در این کشور متفاوت است و صادرات به هند هم پر از تنوع های گوناگون می باشد.

1 نظر
 1. س- ح می گوید

  سلام وقت بخیر من تولید کننده وسایل الکتریکی از جمله سه خانه،انواع دوشاخه ودستگیره نیسان هستم در ایران درمورد صادرات ونحوه ی وارد شدن به بازار هند یکسری اطلاعات می خواهم ممنون میشم راهنمایی کنید

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)