صادرات به تایلند | مهمترین نکات و کالاهای صادراتی

همه چیز درباره صادرات به تایلند

کشور تایلند، کشوری است که همیشه روابط خوبی با ایران داشته و این امر را می توان در سفرهای گردشی ایرانیان به این کشور درک کرد. با شنیدن نام تایلند شاید یاد فیلم های اکشن این کشور بیفتید و یا سبک مبارزات خاص تایلند که به موی تای معروف است به یاد بیاورید. این کشور همیشه جزو 10 کشوری است که با ایران رابطه اقتصادی پایداری داشته اند.

درباره تایلند چه میدانید ؟

پادشاهی تایلند، نام اصلی این کشور است که در قدیم به آن سیام می گفتند. این کشور در جنوب شرقی آسیا و در شبه جزیره هند و چین قرار دارد. این کشور در جوار کشورها و مناطقی همچون برمه، لائوس، کامبوج، مالزی، خلیج تایلند و دریای آندامان قرار گرفته است.

مردم این کشور به زبان تایلندی سخن می گویند و پر جمعیت ترین شهر و پایتخت آن هم بانکوک است. تقریبا تمام مردم تایلند بودایی هستند و می توان گفت دین واحد این کشور بودائیسم است. جمعیت این کشور چیزی بالغ بر 69 میلیون نفر است. مساحت این کشور حدود 513 کیلومتر مربع است و دارای آب و هوایی گرم و خشک و در فصل های پاییز و زمستان آب و هوای بارانی را در فضای جوی خود داراست. واحد پول تایلند بات نام دارد که هر بات تقریبا معادل یک دلار آمریکا است.

صادرات به تایلند ؛ درباره تایلند

مهم ترین محصولات صادرات از تایلند

این کشور با صادرات محصولاتی همچون اتومبیل – کوار – برنج – محصولات کشاورزی – پوشاک – محصولات نساجی – شیلات – غذاهای دریایی – ترانزیستور و تجهیزات کامپیوتری است که به جاهای مختلف دنیا صادر می شود.

مهم ترین محصولات صادرات به تایلند

این کشور اصلی ترین محصولی که وارد می کند، نفت و گاز است و برای صنعت خود مواد خام هم وارد می کند.

در تایلند چه صنایعی فعالیت می کنند؟

تایلند با دارا بودن صنایعی همچون اتومبیل سازی – توریسم – نساجی و تولید پوشاک – کشاورزی – نوشابه سازی – تنباکو و صنعت تولید سیمان نشان می دهد که از صنایع خوبی برخوردار است و توانایی های زیادی در این بخش ها را داراست.

این کشور با داشتن صنایع سبک همچون سنگهای قیمتی – تجهیزات الکترونیکی – تجهیزات کامپیوتری و مدارات مجتمع خود را در این صنایع پیشرو نشان داده است.

تایلند با در دست داشتن مقام دوم تولید تنگستن و مقام سوم قلع در جهان، قدرت خود در این بخش ها را به زیبایی هر چه تمام تر به رخ جهانیان کشیده است.

بیشترین محصولات کشاورزی تولید شده در این کشور عبارتند از برنج – نشاسته – کاساو یا مانیوک – کائوچو – نیشکر – ذرت و نارگیل است و همه ایرانی ها حداقل یکبار نام برنج تایلندی را با گوش های خود شنیده اند.

عمده صادرات به تایلند از ایران چیست؟

صادرات به تایلند، به خوبی برای ایران سود داشته است. این کشور بیش از هر چیز دیگری کالاهایی مثل محصولت آهنی – فولاد – کود – مواد شیمیایی – دارو – سرامیک و مانند آن – انواع ماهی – سنگ مرمر و خرما را از ایران وارد می کند. ایران در سال 98 بیش از 210 میلیارد دلار از نیازهای خود را از تایلند تامین کرده است.

عمده واردات ایران از تایلند چیست؟

ایران فقط صادرات به تایلند انجام نمی دهد بلکه وارداتی هم از این کشور دارد. واردات محصولاتی همچون فرآرده های چوبی – لاستیک – کائوچو – نوشیدنی – تهویه هوا و خنک کننده – میوه های فرآوری شده – قطعات الکترونیکی و خودرویی – الیاف مصنوعی – ماشین آلات و کاغذ را بیشترین کالاهایی است که ایران از تایلند برای خود وارد کرده است.

تایلند را می توان کلیدی برای ورود ایران به بازار آ سه آن دید و استفاده کرد و از آن سو تایلند از طریق ایران می تواند در بازار خلیج فارس و روسیه و خاورمیانه وارد شود و استفاده کند. ایران در سال 98 بیش از 600 میلیارد دلار کالا را به تایلند صادر کرده است که آمار خوبی است و در سال های آتی هم این آمار افزایش پیدا خواهد کرد.

به دلیل وجود مشکلات اقتصادی موجود در جهان و چالش های احتمالی، سیاسیون تایلند تمرکز خود را بر روی بحث گردشگری و صنعت توریسم قرار داده اند.

بهترین کالاهای صادراتی به تایلند

جهان و صادرات به تایلند

تایلند در سال 2019 میلادی، بیش از 245 میلیارد دلار کالا را برای خود وارد کرده است که به نسبت سال قبل 1.8 درصد کاهش را در پی داشته است. عمده واردات تایلند آهن و فولاد است.

تایلند از کشورهایی همچون آمریکا با 12.8 درصد، چین با 11.8 درصد، ژاپن با 10 درصد، ویتنام با 4.9 درصد، هنگ کنک با 4.8 درصد، مالزی با 4.2 درصد، استرالیا با 4.1 درصد، اندونزی با 3.7 درصد، سنگاپور با 3.6 درصد، هند با 3 درصد، کامبوج با 2.9 درصد و فیلیپین با 2.8 درصد در مجموع نزدیک به 70 درصد اقتصاد وارداتی کشور تایلند را تشکیل می دهند.

دو سوم صادرات به تایلند از کشورهای آسیایی تامین می شود و نزدیک به 15 درصد از آن هم از آمریکای شمالی تامین می شود.

بهترین کالاهای صادراتی به تایلند

در لیست زیر شما می توانید بهترین کالاهای صادراتی به تایلند در سال 2019 را مشاهده کنید:

  1. تجهیزات و قطعات کامپیوتری (40.2 میلیارد دلار) (16.4 درصد)
  2. تجهیزات برقی (33.9 میلیارد دلار) (13.8درصد)
  3. وسایل نقلیه (28.9 میلیارد دلار) (11.8 درصد)
  4. سنگ های قیمتی و فلزات گران بها (15.7 میلیارد دلار) (6.4 درصد)
  5. لاستیک و محصولات لاستیکی (15.3 میلیارد دلار) (6.3 درصد)
  6. پلاستیک و محصولات پلاستیکی (13.3 میلیارد دلار) (5.4 درصد)
  7. سوخت های فسیلی مانند نفت (8.5 میلیارد دلار) (3.5 درصد)
  8. گوشت و غذاهای دریایی (6.7 میلیارد دلار) (2.7 درصد)
  9. تجهیزات نوری، پزشکی و فنی (5.4 میلیارد دلار) (2.2 درصد)
  10. مواد آلی (4.6 میلیارد دلار) (1.9 درصد)

مشاوره صادرات به تایلند مشاوره صادرات به تایلند

تجار و بازرگانان ایرانی باید یکی از اولویت های خود را کشور تایلند قرار دهند. تایلند با دسترسی داشتن به خلیج تایلند و دریای آندامان، به راحتی و از طریق آب تجارت خود را اداره می کند و این فرصت خوبی است تا تجار ایرانی بتوانند با این کشور ارتباط برقرار کنند و صادرات به تایلند را در کارنامه خود داشته باشند. تازه این تمام ماجرا نیست. شما با ارتباط گرفتن با تایلند و مردمان آنان و تجار آن کشور، راه خود را برای ورود به بازار آ سه آن هموار سازید و در عوض تجار تایلندی را به بازارهای خاورمیانه و روسیه متصل کنید. این کار هم باعث ایجاد ارتباط قوی بین شما و تایلند شده و هم باعث گسترش روابط خود از جهات مختلف سیاسی و فرهنگی و … خواهد شد.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)