۱۸.۷ میلیارد صادرات غیرنفتی در ۵ ماه/ واردات ۲۳.۴ میلیارد دلار شد

[ad_1]

رئیس کل گمرک گفت: تا ۲۵ مرداد حدود ۱۸.۷ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که از نظر ارزش کاهش ۸ درصدی داشته که عمده دلیل کاهش نیز ناشی از کاهش قیمت جهانی فرآورده‌های پتروشیمی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضوانی‌فر امروز در ششمین نشست دوره دهم هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی اتاق تهران، گفت: سال ۱۴۰۱ حقوق ورودی کالاها حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان بود که وصول شد، حقوق ورودی خودرو در سال گذشته ۱۳۶ میلیارد تومان و حقوق ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار بیش از هزار میلیارد تومان بود همچنین حقوق ورودی بیست ردیف دیگر درآمدی گمرک ۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که بر این اساس جمعاً از این ردیف‌ها ۶۴ هزار میلیارد تومان به حساب خزانه واریز شد همزمان با آن نیز ۱۸,۶۰۰ میلیارد تومان سال گذشته تخفیف یا معافیت‌های گمرکی داده شد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: گمرک در واردات مالیات ارزش افزوده را نیز وصول می‌کند که ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد این بخش در سال ۱۴۰۰ در سال ۱۴۰۱ به ۹۴ هزار میلیارد تومان رسید که بر این اساس این بخش از درآمد ۶.۵ برابر شد. جمع واریز گمرک به خزانه در سال ۱۴۰۱ جمعاً ۱۵۸ هزار میلیارد تومان بوده است و به این ترتیب گمرک سومین منبع درآمدی کشور بعد از نفت و مالیات بوده است.

وی اظهار داشت: سال گذشته با وجود تحقق درآمد ۱۵۸ هزار میلیارد تومانی گمرک در بودجه به دلیل کاهش نرخ‌هایی که در حقوق ورودی صورت گرفت و معافیت‌ها و تخفیف‌هایی که داده شده حداقل ۳۵ هزار میلیارد تومان نیز درآمد از دست رفته در گمرک داشتیم.

وصول ۲۰ هزار میلیارد تومان حقوق ورودی طی ۵ ماه

رضوانی فر بیان داشت: تا ۲۵ مرداد امسال مجدداً ۲۰ هزار میلیارد تومان حقوق ورودی کالا وصول کرده ایم و حدود ۱۲۸ میلیارد تومان حقوق ورودی گمرک وصول شد و از تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار نیز ۲۵۲ میلیارد تومان حقوق گمرکی وصول شد و از ۲۰ ردیف درآمدی نیز ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان حقوق گمرکی وصول شد و لذا جمع واریز به خزانه در ۵ ماهه امسال یعنی تا ۲۵ مرداد امسال جمعاً ۲۷ هزار میلیارد تومان بوده است و حدود ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان هم تخفیف و معافیت‌ها بوده است.

وی اظهار داشت: جمع واریزی به خزانه که در کل سال گذشته ۱۸۸ هزار میلیارد تومان در ۵ ماهه اول سال ۶۱ هزار میلیارد تومان است که نسبت به ۵ ماهه سال گذشته درآمدهای گمرکی ۸۷ درصد رشد داشته است و این در شرایطی است که بر اساس احکام مختلف قانون بودجه ۱۴۰۲ تخفیفات و یا عوارض جدیدی وضع شده است بطوری که در بند و تبصره ۷ حقوق گمرکی کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه از ۴ به یک کاهش یافته است.

رضوانی فر بیان داشت: در بخش دارویی کشور در قانون بودجه ۱۴۰۲ در واردات ماشین آلات و مواد اولیه حقوق گمرکی از ۴ به یک شده و سود بازرگانی‌ها ۲ درصد مانده و در مواردی صفر شده است و ارزش افزوده دارو و مواد اولیه و تجهیزات پزشکی صفر درصد شده و برآورد می‌شود با توجه به این مسائل ۶۰ هزار میلیارد تومان از این بخش درآمد از دست رفته خواهیم داشت.

رضوانی فر در ادامه بیان داشت: سال ۱۴۰۱ حدود ۵۳ میلیارد دلار صادرات داشتیم که نسبت به سال قبل رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل داشته است همچنین در سال گذشته حدود ۶۰ میلیارد دلار واردات داشتیم که نسبت به سال قبل از خود ۱۲.۵ میلیارد دلار رشد داشتیم آمار ترانزیت ما در سال گذشته به حدود ۱۳ میلیون تن رسیده است که این عدد برای برنامه هفتم ۳۰ میلیون پیش بینی شده است. جمع تجارت خارجی کشور سال گذشته به ۱۱۳ میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل رشد ۱۱ درصدی دارد و متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی به ۴۳۶ دلار در سال ۱۴۰۱ رسیده است که بیشتر به تغییر قیمت‌های جهانی بخصوص پتروشیمی بر می‌گردد.

وی افزود: حدود ۲۳ میلیارد دلار از صادرات ۵۳ میلیارد دلاری ما فرآورده‌های پتروشیمی است که بر اساس کد اچ اس شامل قیر، روغن خودرو و گاز طبیعی می‌شود و بزرگترین مقاصد صادراتی ما پنج کشور است که در این زمینه محدود هستیم و مطابق با استعدادهای ما نیست.

رئیس گمرک ایران بیان داشت: متوسط ارزش هر تن کالای وارداتی ما در سال گذشته به ۱۶۰۰ دلار رسید که نسبت به سال قبل ۲۵ درصد رشد داشت و حدود ۲۲ درصد واردات ما کالاهای اساسی بوده است.

رضوانی فر بیان داشت: جمع رویه واردات مسافری و تجاری گوشی تلفن همراه بالغ بر ۳ میلیارد دلار بوده که ۵ درصد از ارزش کل واردات کشور است.

۱۸.۷ میلیارد صادرات غیرنفتی در ۵ ماه

وی بیان داشت: در ۵ ماهه امسال یعنی تا ۲۵ مرداد حدود ۱۸.۷ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که از نظر ارزش کاهش ۸ درصدی داشته که عمده دلیل کاهش نیز ناشی از کاهش قیمت جهانی فرآورده‌های پتروشیمی است.

۲۳.۴ میلیارد دلار واردات داشتیم

رضوانی فر افزود: در خصوص واردات در ۵ ماهه امسال حدود ۲۳.۴ میلیارد دلار واردات داشتیم که در این بخش ۸.۷ درصد افزایش داشته‌ایم و ترانزیت نیز به ۵.۵ میلیون تن رسیده که ۲.۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم.

وی اظهار داشت: در ۴ ماهه امسال بیشترین مبادلات بازرگانی ما به لحاظ ارزش در استان هرمزگان است که حدود ۶ میلیون تن کالا از این استان تجارت شده است و از گمرکات استان تهران نیز ۷ میلیارد دلار کالا صادر و وارد شده است.

رضوانی فر اظهار داشت: در کشور حدود ۱۵۶ گمرک وجود دارد که حدود ۶۰ درصد تجارت خارجی کشور مربوط به ۷ گمرک کشور است.

واردات ۱۴۹ هزار موبایل از رویه مسافری

رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: در ۵ ماهه امسال حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار گوشی تلفن همراه از طریق رویه تجاری و همچنین حدود ۱۴۹ هزار دستگاه در رویه مسافری وارد کشور شده است.

وی بیان داشت: یکی از ظرفیت‌های خوب در مصوبات هیأت دولت در آذرماه سال گذشته آزاد شدن واردات شمش طلای استاندارد بدون ثبت سفارش با رویه تجار و رویه مسافری بود که فقط با رویه مسافری حدود ۸۷۸ و به رویه مسافری بیش از سه هزار کیلو طلا وارد کشور شده و عمدتاً از مرز باشماق وارد کشور می‌شود.

وی افزود: ما با حجم گسترده‌ای از بخشنامه‌ها در گمرک مواجه هستیم و فقط سال گذشته ۳۱۹ بخشنامه مؤثر داشتیم که یا یک محدودیت ایجاد کرده است یا یک محدودیت را برداشته است که ۲۰۷ مورد در حوزه صادرات و ۱۱۲ مورد آن نیز حوزه واردات بوده است لذا تمرکز ما امسال محدود کردن این بخشنامه‌ها است که البته با مصوبه اردیبهشت ماه دولت دستگاه باید بخشنامه‌ها را در سامانه مربوطه و در معاونت حقوق بارگذاری کنند و پس از آن اجازه ابلاغ خواهند داشت.

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: ۶۲ هزارتن برنج خارجی در گمرک وجود دارد که به علت قانون ممنوعیت وارد برنج در فصل برداشت برنج ایرانی و حمایت از تولید داخلی از اول مرداد تا آخر آبان امکان ترخیص آن وجود ندارد.

وی گفت: ۱۵ درصد از تولید کنندگان به خصوص تولید کنندگان خوش نام که در مسیر قرمز قرار دادشتند به مسیر زرد یا سبز رفتند.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)