یک میلیارد و ۴۲۹ میلیون دلار کالا از گمرکات اصفهان صادر شد

[ad_1]

اصفهان- مدیرکل گمرکات استان اصفهان گفت: ۲ میلیون و ۲۶۸ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۲۹ میلیون دلار سال گذشته از طریق گمرکات این استان صادر شد.

رسول کوهستانی پزوه در گفت‌وگو با شاخص صادرات با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ تشریفات صادرات تعداد ۲۹ هزار و ۵۹۰ اظهارنامه از طریق گمرکات اصفهان انجام شد، اظهار داشت: ۲۱ هزار و ۱۴۹ فقره اظهارنامه ارزیابی در محل واحد تولیدی و انبار صاحب کالا، ۸ هزار و ۴۲۳ فقره اظهارنامه حمل یکسره (بدون تخلیه در انبار) و فقط ۱۸ فقره اظهارنامه صادراتی تخلیه و ارزیابی در انبار گمرک داشتیم.

وی افزود: از این رو ۹۹ و ۹۴ صدم درصد از ارزیابی کالای صادراتی گمرکات استان، خارج از اماکن گمرکی و یا بر روی وسیله حمل انجام شده است.

به گفته مدیرکل گمرکات استان اصفهان، در سال ۱۴۰۲ صادرات از طریق گمرکات به میزان ۲ میلیون و ۲۶۷ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و ۴۲۹ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن پنج درصد و از حیث ارزش ۶ درصد کاهش داشته است.

کوهستانی پزوه، اقلام صادراتی گمرکات استان اصفهان را ۸۰۷ نوع کالا برشمرد و اظهار داشت: ۸۱ درصد از تمام محصولات صادراتی گمرکات استان اصفهان شامل چدن آهن و فولاد و مصنوعات آن، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، فرش ماشینی و دستباف، محصولات لبنی و مس و مصنوعات آن بود.

وی تعداد کشورهای هدف صادرات از طریق گمرکات استان اصفهان ۹۳ کشور برشمرد و تصریح کرد: در سال گذشته ۸۲ درصد از کل صادرات گمرکات استان اصفهان به پنج کشور عراق، پاکستان، افغانستان، ترکیه و امارات متحده عربی بوده است.

رشد ۲۱ درصدی واردات گمرکات استان اصفهان

مدیرکل گمرکات استان اصفهان تعداد فعالان برگزیده اقتصادی(AEO) در استان اصفهان ۶۴ شرکت برشمرد و ابراز داشت: در سال ۱۴۰۲ تشریفات واردات از طریق گمرک اصفهان و گمرکات اختصاصی فولاد مبارکه و ذوب آهن و ۴۴ باب انبار اختصاصی مستقر در واحدهای تولیدی در سرتاسر استان اصفهان زیر کلید گمرک اصفهان به میزان ۱۶۹ هزار و ۱۴۶ تن و به ارزش ۷۵۴ میلیون و ۶۱۶ هزار دلار بود.

کوهستانی ادامه داد: واردات کالا در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، از نظر وزن ۲۱ درصد رشد و از حیث ارزش ۹ درصد افزایش داشته است.

وی عمده کالاهای وارداتی گمرکات استان اصفهان را ماشین آلات خطوط تولید، اجزا و قطعات و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی استان برشمرد و گفت: ۸۵ درصد از کل کالاهای وارداتی به مقصد گمرکات استان اصفهان از کشورهای امارات متحده عربی، چین، ترکیه، آلمان و ایتالیا بودند.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)