کشور مازاد تولید گوشت مرغ دارد

[ad_1]

مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری پرورش دهندگان طیور ایران گفت: ظرفیت تولید مرغ کشور بین 3 میلیون تا 3200 هزار تن است و 800 هزار تا یک میلیون تن مازاد صادرات وجود دارد.

به گزارش شاخص صادرات، گوشت مرغ یکی از محصولات سبد خانوار و یکی از کالاهای اصلی کشور است. در حال حاضر هر کیلوگرم مرغ گرم 73 هزار تومان قیمت ثابت دارد اما در دو ماه اخیر این قیمت با نوسانات مواجه شده و عموما به بالای 80 هزار تومان رسیده است. اما میزان تولید کشور چقدر است؟ همچنین ایران به چه میزان مرغ در سال نیاز دارد؟

تولید مازاد داخلی

حبیب اسدالله نژاد مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران وی در گفتگو با شاخص صادرات گفت: سرانه مصرف در کشور بین 30 تا 32 کیلوگرم برای هر نفر است. ظرفیت تولید در کشور بین 3 میلیون تا 3.2 میلیون تن است. بنابراین می توانیم بین 800 هزار تا یک میلیون تن گوشت مرغ صادر کنیم. اما سیاست های اجباری باعث شده که وضعیت فعلی تولید که زمانی بیشتر و زمانی کمتر بود، با آن مواجه باشیم. انباشت تولید در زمان مازاد تولید، تولیدکننده را متضرر می کند و نبود بازار، کشور را وارد می کند.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم دو مجوز برای واردات تخم مرغ و مرغ بارور شده در مدت 19 ماه صادر کرد. اگر از ظرفیت به درستی استفاده شود، مجبور به واردات نخواهیم بود.

وی ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام به بهانه خرید استراتژیک اقدام به واردات مرغ می کرد تا اینکه حدود 7 ماه پیش اعلام شد که مرغ مازاد است اما به آنها گفتند ریالی برای خرید ندارند.

اسدالله نژاد بیان کرد: پیشنهاد دادیم به جای پول دام به تولیدکنندگان بدهیم. اما همراه نشد. اتفاقی که پس از 6 ماه رخ داد، واردات مرغ گرم و منجمد از بلاروس و ترکیه به ارز نیمایی افزایش یافت. این ویژگی بحث برانگیز است. ظاهرا هیچ اراده جدی در وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از حوزه دام به ویژه طیور وجود ندارد.

وی در ادامه گلایه ها تصریح کرد: مدیریت بازار به سازمان ها و بخش خصوصی واگذار شد اما اتفاقی که افتاد، وزارتخانه بدون اطلاع سازمان محدودیت جوجه کشی را لغو کرد. این راهنما به راحتی از طریق نامه از اتحادیه پرورش دهندگان طیور بدست آمد. بنابراین برای مدیریت تولید و بازار داخلی نیاز به هماهنگی بین بخش دولتی و خصوصی و تصمیم گیری یکپارچه است.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)