کاهو صادراتی | خرید و فروش عمده کاهو ؛ قیمت روز

مهمترین نکات خرید، فروش و کاشت کاهو صادراتی

صادرات کاهو یکی دیگر از فعالیت های تخصصی مجموعه ماست. برای صادرات کاهو به روسیه و کشورهای عربی منطقه میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید. در ادامه و در این مطلب می‌خواهیم درباره کاهو صادراتی صحبت کنیم.

طبق آخرین آمار ثبت شده درباره خرید و فروش و تجارت کاهو در جهان گفته شد که در سال ۲۰۱۹ فروش کاهو در کل معاملات ۲.۹۳  میلیارد دلار بوده که این میزان نشان دهنده این است که 640 امین محصول معامله شده در جهان است. از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ صادرات کاهو با ۲.۵۲ درصد رشد از مقدار 2.85 دلار به ۲.۹۳ میلیارد دلار رسیده است. به طور کلی می توان گفت تجارت سبزی کاهو 0.0۱۶ درصد از کل تجارت های جهانی است.

تجارت جهانی کاهو

اگر بخواهیم به طور کلی بزرگترین صادرکنندگان کاهو در دنیا را در سال ۲۰۱۹ نام ببریم  به ترتیب کشورهای اسپانیا با ۸۵۶ میلیون دلار، ایالت متحده آمریکا با ۵۲۳ میلیون دلار، مکزیک تا ۳۲۰ میلیون دلار، ایتالیا با ۲۷۴ میلیون دلار و هلند با ۲۵۶ میلیون دلار در راس این تولید قرار دارند.

انواع کاهو صادراتی

مهم ترین انواع کاهو های موجود در دنیا ۱۶ نوع می باشند، که عبارتند از:

کاهو برگ کاهو رومی کاهو آیسبرگ کاهو بوستون
 کاهو کیل  آرا گولا کاهو بیب اسفناج
رادیکیو کاسنی فرنگی  فرسی باتاویا
 برگ های داوودی ماچه میزونا کاهو گوهر کوچک

واردات کاهو

اگر بخواهیم نگاهی کلی بر کشورهای وارد کننده کاهو در سال ۲۰۱۹ داشته باشیم، باید گفت که کانادا با ۴۵۱ میلیون دلار، آلمان با ۴۳۴ میلیون دلار، ایالت متحده با ۳۷۳ میلیون دلار، فرانسه با ۲۰۶ میلیون دلار و انگلستان با ۱۷۸ میلیون دلار در رأس این آمار قرار دارند.

صادرات کاهو ؛ تعرفه‌ها

صادرات کاهو ؛ تعرفه‌ها

در طبقه بندی هایی که برای محصولات مختلف انجام شده، کاهو صد و سومین سبزی با تعرفه پایین است، که میانگین این تعرفه در سال ۲۰۱۸ به میزان ۲۰.۷ درصد بوده است.

برخی از کشورها که دارای بالاترین تعرفه واردات کاهو هستند، عبارتند از قبرس با 3.73 درصد، باربادوس با ۷۰.۱ درصد، جامائیکا با ۷۰ درصد، نروژ با 54.2 درصد، آنگولا با ۵۰ درصد. همچنین، کشورهایی با کمترین تعرفه عبارتند از موریس، آفریقای جنوبی، امارات متحده عربی،کویت و هنگ کنگ با میزان ۰% .

کاهو در شاخص پیچیدگی محصول یا pci دارای رتبه ۷۶۵ است.

کشورهای صادر کننده کاهو

تجارت کاهو توسط کشورهای مختلف در طی سال ۲۰۱۹ در حدود ۲.۹۲ میلیارد دلار آمریکا بوده است. این مقدار نشان‌ دهنده سودی در حدود 20.2 درصدی برای کلیه مبادله کنندگان کاهو از سال ۲۰۱۵ یعنی به مدت ۵ سال بوده است. جالب است بدانید فروش کاهو صادراتی در کل دنیا نسبت به سال ۲۰۱۸، ۲.۷ درصد افزایش داشته است.

 در میان کل قاره ها، تامین کنندگانی که در کشورهای اروپایی هستند، در طی سال ۲۰۱۹ بالاترین ارزش دلاری کاهوی صادراتی را با محموله هایی به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار یا تقریباً سه پنجم از کل خرید و فروش های جهانی در صادرات کاهو را به خود اختصاص دادند. در مرتبه دوم صادرکنندگان آمریکای شمالی با ۳۰.۸ درصد قرار دارند و ۶.۹۰ درصد برای بارهای مربوط به تجارت کاهو از آسیا است. آفریقا با 0.8 درصد، اقیانوسیه با 0.3 درصد شامل استرالیا و سپس آمریکای لاتین با 0.3 درصد به استثنایی مکزیک شامل کارائیب کم ترین درصد را دارد. پیشوند کد چهار رقمی سیستم تعرفه هماهنگ صادراتی برای کاهوی تازه یا کاهوی منجمد 0۷۰۵ است.

آمار صادرات جهانی کاهو

کشورهای که مهمترین صادر کنندگان کاهو هستند و بالاترین ارزش دلاری کاهو را در سال ۲۰۱۹ داشتند، به ترتیب عبارتند از:

نام کشور میزان صادرات (دلار آمریکا) درصد از کل بازار
اسپانیا 897.2 میلیون دلار 30.7 درصد
ایالات متحده 538.5 میلیون دلار 18.40%
مکزیک 308.8 میلیون دلار 10.60%
هلند 268.5 میلیون دلار 9.20%
ایتالیا 247.6 میلیون دلار 8.50%
چین 139.1 میلیون دلار 4.80%
بلژیک 89.4 میلیون دلار 3.10%
فرانسه 73 میلیون دلار 2.50%
آلمان 61 میلیون دلار 2.10%
کانادا 53.7 میلیون دلار 1.80%
لهستان 27.9 میلیون دلار 1%
انگلستان 18.8 میلیون دلار 0.60%
سوئد 18.7 میلیون دلار 0.60%
مالزی 18.2 میلیون دلار 0.60%
مصر 13.9 میلیون دلار 0.50%

نکات مهم در صادرات کاهو

صادرات کاهو مانند سایر سبزیجات و میوه جات باید با دقت و حساسیت بسیار زیادی انجام شود. برگ های کاهو نرم و نازک و خیلی آسیب پذیر هستند. چنانچه در زمان انتقال شرایط استاندارد در نظر گرفته نشود، کاهو ها به سرعت و تا قبل از رسیدن به مقصد دچار آسیب می شوند. بهترین بسته بندی برای کاهو صادراتی در ایران انجام می شود.

صادرات کاهو از ایران به چند کشور همسایه انجام می‌شود، از جمله کشورهای روسیه، ترکیه، امارات، قطر، عمان و آذربایجان. گونه های مختلف کاهو از ایران صادر می‌شوند و در کنار صادرات انواع کلم ها، بازارهای پرسود ایران در کشورهای همجوار ایران به خود اختصاص داده اند.

برای حمل و نقل کاهو برای صادرات باید استانداردهایی را در نظر بگیرید. حداکثر وزنی که جعبه های کامل می توانند داشته باشند، چیزی در حدود ۸ کیلوگرم است. اگر این بسته بندی ها بزرگ تر هم باشند، می توان تا مقدار ۱۰ کیلوگرم هم در آن ها قرارداد، اما باید توجه داشت که فشرده کردن این سبزی داخل بسته ها باعث خراب شدن آن ها نشود.

 استاندارد وزن بسته بندی ها برای کاوی صادراتی بین ۶ تا ۸ کیلوگرم است. نوع چیدن کاهو ها به این صورت است که در دو یا سه ردیف به طور مرتب روی هم قرار بگیرند. برای دسته کاهو هایی که اندازه بزرگ دارند، دو ردیف و برای آن هایی که دارای اندازه کوچکتر هستند در سه ردیف امکان چیدن آن ها وجود دارد.

مهمترین نکات صادرات کاهو برای تجارت کاهو و صادر کردن آن به کشورهای دیگر می توان از کاهو هایی که روی زمین کشت می‌شوند و یا کاهوهای گلخانه‌ای استفاده کرد. هر نوع کاهویی که کشت می شود، امکان صادر کردن را دارد. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که کاهو تازه و سالم به مقصد برسد. همانطور که گفته شد مهم ترین کشورهایی که خریدار کاهوی صادراتی از ایران هستند. کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشند. کشور عمان و امارات دارای بازارهای پر رونق برای کاهو هستند. همچنین کشور عراق که همسایه غربی ما هست هر دو نوع کاهوی گلخانه‌ای و مزرعه را از ما خریدار است. قیمتی که برای فروش عمده کاهو در صادرات در نظر گرفته می شود، بسته به نوع کاهو و نحوه بسته بندی آن متغیر است.

صادرات کاهو به روسیه

روسیه یکی از کشورهایی است که کاهوی صادراتی ایران را به مقدار زیاد خریدار است. همانطور که می دانید روسیه در قاره اروپا واقع شده و به دلیل آب و هوا و شرایط اقلیمی بسیار سردی که دارد سبزی جات و صیفی جات تازه در این کشور قابل کاشت نیستند. به ویژه سبزی های با برگ سبز در این کشور بسیار کم کشت می شود. این ویژگی می تواند به شما به عنوان یک صادرکننده کمک کند تا بازار پررونقی را در شهرهای مختلف برای صادرات به روسیه ایجاد کنید.

 صادرات کاهو به روسیه برای منظورهای مختلفی از جمله تهیه انواع غذاها و سالادها استفاده می شود. تنها نکته‌ای که وجود دارد دقت بسیار زیاد در بسته بندی کاهو ها برای فرستادن به کشور روسیه است. این بسته بندی باید بسیار اصولی و دقیق باشد تا کاهو در زمان رسیدن به مقصد دچار فساد و خرابی نشده باشد و تازگی خود را حفظ کند. حمل و نقل کاهوی صادراتی به روسیه هم از طریق مرز زمینی و هم مرز دریایی امکان پذیر است.

زمانی که کاهو در گلخانه یا زمین کشاورزی آماده برداشت شد آن را به محل بسته بندی می برند و پس از آن صادر می کنند. در تمام مراحل این پروسه باید سعی کنیم که روش های حمل و نقل و جابجایی کاهو به صورت کاملاً استاندارد انجام شود. اگر این شرایط به خوبی صورت نگیرد، کاهو های صادراتی از بین می روند و بازار خوبه مردم روس را از  دست می دهیم.

صادرات کاهو به روسیه

مهم ترین کشورهای تولید کننده کاهو در جهان

مهم ترین کشورهای تولید کننده کاهو در جهان بر اساس میزان صادرات و فروش طبقه بندی می شوند. کشور ایران هم جایگاه خوبی برای صادرات کاهو در منطقه دارد. آخرین آمارها و گزارشات از صادرات سبزی کاهو در سال ۲۰۱۸ کشورهای چین، آمریکا، هندوستان، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، ایران، ترکیه، مکزیک، آلمان، فرانسه، نیجریه، استرالیا، انگلستان و هلند را به ترتیب جزء مهم ترین صادرکنندگان کاهو طبقه بندی می کند.

آمارهای انجام شده در سال های مختلف نشان می دهد که کشور چین سهم بسیار زیادی در تجارت کاهو دارد. به طوری که در حدود ۵۷ درصد از تولید جهانی این ماده خوراکی مربوط به کشور چین می باشد. در مورد کشور ایران باید گفت که با کیفیت ترین کاهوی صادراتی در شهرهای شهریار و دزفول کشت می شود. از این کاهوی با کیفیت برای تهیه سالاد بسیار استفاده می شود و نوعی سبزی درجه یک برای صادرات است.

توجه داشته باشید که صادرات سبزیجات و میوه های مرغوب و تازه مانند فلفل دلمه صادرتی یک منبع درآمد خوب برای کشور ایران محسوب می شود. اگر صادرکنندگان قوانین و ترفندهای تجارت را از کشورهای اروپایی بیاموزند، می توانند بازار خوبی برای مواد غذایی در ایران ایجاد کنند و سود و درآمد زیادی را نصیب کشور گردانند.

شرکت های صادرکننده کاهو در سراسر دنیا وجود دارند و تعداد آن ها نیز زیاد است. می ‌توان گفت صادرات کاهو با کد تعرفه ۰۷0۵۱ در بازار جهانی بیشتر از ۲.۷۹ میلیارد دلار است. کشورهای صادر کننده کاهو در دنیا اسپانیا آمریکا و هلند هستند.  صادرات این سبزی با ارزش در سال های اخیر در همه دنیا رشد بسیار زیادی داشته و مصرف آن همواره رو به افزایش است.

می توان گفت در چهار سال اخیر چیزی در حدود ۱۳.۵ درصد رشد در صادرات کاهو بوده است. برای موفقیت در این امر و مطرح شدن در بازارهای بین‌الملل صادرات کاهو باید در کشت و بحث بسته بندی این محصول از تکنولوژی و روش های نوین جهان استفاده کرد. همچنین، باید اصول صحیح بازاریابی برای این محصول را بدانید. اگر شما می‌خواهید در زمینه صادرات کاهو فعالیت کنید و به یک صادر کننده موفق تبدیل شوید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

برای تبدیل شدن به یک صادر کننده موفق و تشکیل یک شرکت صادرکننده کاهو باید موارد زیر را در نظر بگیرید و به بهترین نحو ممکن رعایت کنید.

زمان مناسب برای کاشت کاهو صادراتی

در ابتدا می خواهیم در مورد زمان کاشت کاهوی صادراتی صحبت کنیم. باید گفت که مناسب ترین زمان برای کاشت این سبزی با ارزش اوایل فصل بهار است. یعنی در روزهای ابتدایی فروردین بذر کاهو را به درستی در زمین خود بکارید. البته کاشت سبزی کاهو به این صورت است که باید بدر افشانی را هر دو هفته یک بار تکرار کنید. این کار باعث پر بارتر شدن زمین کشت شما خواهد شد و محصول بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

دقت کنید که اگر دمای هوا به بالای ۲۴ درجه سانتی گراد برسد، باعث آسیب به محصول شما می شود، به این صورت که کاهو پیش از زمان مقرر زرد می شود و تخم می دهد. پس حتماً دقت کنید که کشت را قبل از بالا رفتن دمای هوا و در اوایل بهار انجام دهید.

اگر می خواهید به عنوان یک صادر کننده کاهو در تمام فصول سال این محصول را داشته باشید، می توانید در اواخر فصل تابستان که هوا خنک شده است و یا در اوایل پاییز دوباره اقدام به کاشتن بذر کاهو کنید. به علت سرد بودن خاک در این دوره زمانی رشد محصول به خوبی انجام می‌شود. حتی در اواسط فصل زمستان نیز امکان کاشت دوباره بذر کاهو وجود دارد. مجموعه آماده خرید کاهو صادراتی با بالاترین قیمت از تولیدکننده های گرامی است.

مهمترین نکات کاشت کاهو صادراتی

مهمترین نکات کاشت کاهو صادراتی

زمین کشاورزی کاهو صادراتی باید با متراژ بسیار بالا باشد تا بتوانند محصول مورد نیاز برای داخل کشور و همچنین صادرات را در آن کشت داد. البته برای شروع کار می توان با زمین های کوچک تر نیز آغاز کرد و بعد به تدریج کار خود را توسعه دهید.

پس از آن که کشت بذر کاهو به روش و شرایط گفته شده انجام شد و دوران پرورش آن به پایان رسید، نوبت به برداشت این محصول می رسد. در زمان برداشت باید توجه کنید که در روز قبل بارندگی یا آبیاری انجام نشده باشد و کاهو ها در زمان برداشت روی خود شبنمی نداشته باشند. به علت ظریف و ترد بودن برگ های این محصول در صورت وجود رطوبت خیلی سریع شکسته می‌شوند و آسیب جدی به آن ها وارد می‌شود. در این صورت امکان صادرات کاهو وجود ندارد و یا در صورت صادر شدن خریداری ندارد، در نتیجه شما دچار ضرر می شوید.

بسته بندی کاهوهای صادراتی

بسته بندی اصولی یک نکته بسیار مهم در صادرات کاهو است. بسته ها نباید از ۸ کیلوگرم بیشتر باشند. در صورتیکه این مقدار بالای ۱۰ کیلوگرم باشد، کاهو ها به سرعت خراب می شوند و میزان دور ریز محصول شما به بیش از ۲۰ درصد خواهد رسید.

اگر برای بسته بندی کاهو از جعبه های بسیار سنگین استفاده کنید، به محصول فشار می‌آید و خراب می‌شود. در این صورت درصد دور ریز می‌تواند به میزان ۵۰ درصد هم برسد. بهترین بسته بندی برای کاهوی آیسبرگ حداکثر ۸ تا ۱۰ عدد در یک بسته است که وزنی در حدود ۶ کیلوگرم دار.

همچنین، کاهوی رومانو نیز باید با حداکثر وزن ۸ کیلوگرم و در بسته بندی دو ردیفه صادر شود. توجه داشته باشید که پس از برداشت این محصول باید آن را در سردخانه قرار دهید و دمای آن را پایین بیاورید، تا فرا رسیدن زمان بارگیری و ارسال خراب و بی کیفیت نشوند.

1 نظر
  1. قاسم حیای می گوید

    سلام
    یک خریدار کاهو که صادر کننده باشد به من معرفی کنید۰۹۱۶***

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)