کاهش ۱۵ درصدی واردات/ ۵ میلیارد دلار کالای مصرفی وارد شد

[ad_1]

مدیر کل دفتر خدمات اطلاعات تجاری سازمان توسعه تجارت گفت: واردات کشور در ۱۱ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال به لحاظ ارزشی ۱۴.۹ درصد و به لحاظ وزنی ۶.۲ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، عباس خالقی‌تبار اظهار داشت: واردات کشور در ۱۱ ماه سال جاری، ۳۰۸۱۸ هزار تن و به ارزش ۳۴ میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار برآورد شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، نشان‌دهنده کاهش وزنی ۶.۲ درصدی و کاهش ارزشی ۱۴.۹ درصدی است.

وی اضافه کرد: همچنین در بهمن ماه واردات به ۲۵۶۹ هزار تن و ۳ میلیارد و ۶۸۲ میلیون دلار رسید که نسبت به ماه قبل ۲۰.۵ درصد از لحاظ وزن و ۲.۶ درصد از نظر ارزشی کاهش داشته است.

مدیر کل دفتر خدمات اطلاعات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در تشریح آمار واردات ۱۱ ماهه سال جاری، گفت: کالاهای واسطه‌ای به ارزش ۲۴ میلیارد و ۱۲۱ میلیون دلار، کالاهای سرمایه‌ای به ارزش ۴ میلیارد و ۶۲۱ میلیون دلار، کالاهای مصرفی به ارزش ۵ میلیارد و ۴۸۹ میلیون دلار و سایر کالاها به ارزش ۸۹ میلیون دلار به کشور وارد شده که سهم کالاهای واسطه از کل ارزش واردات کشور معادل ۷۰ درصد برآورد شده است.

خالقی‌تبار افزود: پنج کشور چین، امارات متحده عربی، ترکیه، هند و آلمان به عنوان پنج مبدا وارداتی کشور، سهم ۷۲ درصدی از کل واردات ایران را دارا هستند.

افزایش ۶.۲ درصدی صادرات غیر نفتی کشور

مدیر کل دفتر خدمات اطلاعات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش ارزش صادرات در بهمن ۹۹ در مقایسه با ماه گذشته خبر داد و گفت: صادرات غیرنفتی کشور در مدت مذکور نسبت به ماه قبل ۶.۲ درصد افزایش داشته است.

خالقی‌تبار افزود: با وجود تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، صادرات کالا طی یازده ماهه سال جاری به ۱۰۳۰۹۰ هزار تن و ۳۱ میلیارد و ۱۹۸ میلیون دلار رسیده و در ادامه افزایش هر ماهه رقم صادرات در سال ۹۹، این مقدار در بهمن‌ماه ۳ میلیارد و ۱۳۵ میلیون دلار برآورد شد که به لحاظ ارزشی نسبت به دی ماه ۹۹ افزایش ۶.۲ درصدی داشته است.

وی در تشریح سهم ارزشی صادرات به کشورهای هدف صادراتی اضافه کرد: کشور چین ۲۶ درصد، عراق ۲۲ درصد، امارات متحده عربی ۱۳.۴ درصد، ترکیه ۷ درصد و افغانستان ۶.۷ درصد از ارزش صادرات غیر نفتی کشور سهم دارند و در مجموع ۲۳ میلیارد دلار از رقم کل صادرات غیر نفتی ایران، برابر ۷۵ درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر کل دفتر خدمات اطلاعات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در خصوص سهم هر یک از بخش‌ها در صادرات غیر نفتی سال ۹۹ گفت: پتروشیمی و میعانات گازی ۵۱ درصد، معدن و صنایع معدنی ۲۱ درصد، کشاورزی و صنایع غذایی ۱۸ درصد و بخش صنعت ۱۰ درصد از کل کالاهای صادراتی کشور سهم دارند.

خالقی‌تبار در ادامه افزود: بخش صنعت با ۲۵۴۴ قلم کالا، صنایع مربوط به پتروشیمی و میعانات گازی با ۱۲۷ قلم کالا، معدن و صنایع معدنی با ۶۱۳ قلم کالا، محصولات کشاورزی و صنایع غذایی با ۶۵۶ قلم کالا و فرش و صنایع‌دستی با ۸۱ قلم کالا سبد صادراتی کشور در سال جاری را تشکیل داده‌اند.

گفتنی است، گزارش کامل تجارت خارجی کشور در سال ۹۹، در سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.tpo.ir بارگزاری شده است.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)