همه گروه‌های کالایی امکان واردات در ازای صادرات را دارند

[ad_1]

رئیس سازمان توسعه تجارت 90 درصد مشکلات تجاری با سایر کشورها را ناشی از تحریم های خودخواسته دانست و گفت: اکنون زمان تقابل دولت و بخش خصوصی نیست و باید همه دست به دست هم دهیم تا رونق داشته باشیم. صادرات.” .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در جلسه ۴ ساعته کارگروه توسعه تجارت استان فارس که با حضور دو نماینده برگزار شد. شيراز در شوراي اسلامي، تعدادي از مديران استاني و جمعي از بازرگانان استاني در محل اتاق بازرگاني شيراز برگزار شد و اظهار داشت: در 9 ماهي كه از حضور ما در اين سازمان مي گذرد، بيش از 1900 جلسه ای با تجار داشتیم تا مشکلات را حل کنیم آمار و سعی کنید آن را حل کنید.

V با توجه وی گفت: 10 درصد مشکلات مربوط به تحریم و 90 درصد مربوط به خود تحریم است که البته تحریم خارجی به راحتی قابل حل است.

پیمان پاک با اشاره به اینکه اکنون زمان تقابل دولت و بخش خصوصی نیست، تصریح کرد: در 9 ماه گذشته بیشترین تعامل و همکاری را با بخش خصوصی داشته ایم، اقدامات و مواضع باز در عرصه میدانی. تجارت باید بیشتر و بیشتر شود – تجارت خوب اطلاع تحویل داده می شود

V با توجه بازگشت ارز که یکی از بزرگترین مشکلات بازرگانان است، گفت: امکان پذیر نیست گفت صادرات ما انجام می دهیم ولی ارز را پس ندهید. با کمک بخش خصوصی، روش‌های بازگشت ارز را تسهیل کرده‌ایم.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، همه گروه های کالایی به جز چند صنعت بزرگ مانند پتروشیمی و فولاد می توانند واردات در مقابل صادرات داشته باشند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران چند نرخی بودن ارز را عامل فسادی دانست که در هیچ کجای دنیا رایج نیست و گفت: بانک مرکزی ارز آزاد را غیر واقعی می داند و ارزش واقعی ارز را اسمی می داند. واحد پول. در ساختار هر دولتی، بانک مرکزی، یک سیاستمدار این حوزه ارزی است که با وجود همه این ویژگی ها، دائماً در حال بهبود موضوع است واحد پول هستند.

وی خاطرنشان کرد: سقف اعتبار با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی افزایش یافت. خاطر نشان کرد: اگر صادرات تا حدی افزایش یابد از سقف قبلی خارج می شود.

پیمان پاک با اشاره به مشکلات تمدید کارت بازرگانی گفت: در تلاش هستیم مشکل کل سامانه را در حوزه کارت بازرگانی حل کنیم. ولی نکته مهم این است که رئیس جمهور همچنین تاکید کرد که یک سیستم مبتنی بر صادرکننده واقعی به وضوح غیر واقعی دولت نیز در تلاش برای تغییر و اجرای این مصوبات است، سیستم معاملاتی کلی دارای ایرادات زیادی است ولی مواردی وجود دارد که ناشی از غیبت اطلاع و درک درست بازرگانان و بخش خصوصی.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات جدی این است که رتبه بندی صادرکنندگان نداریم، گفت: اتاق بازرگانی باید در این زمینه کمک کند زیرا اگر به دولت سپرده شود مشکلاتی به وجود می آید که در یک رتبه بندی دیده ایم. از واردکنندگان، لذا از اتاق بازرگانی درخواست کمک در این زمینه کرده ایم ولی به مدت 5 ماه تعلیق شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: اگر اتاق برای کمک به پیاده‌سازی این سامانه، موافقت شفاهی رئیس‌جمهور را برای این منظور برای تمدید کارت دریافت کردم برای صادرکننده از 4 تا 5 سال ارزیابی شود، ولی الان سیستم رتبه بندی و امتیازدهی نداریم و نمی توانیم داشته باشیم شبه آن را حل کرد، اگرچه کارهای بزرگی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه باید سامانه ای برای شناسایی صادرکنندگان واقعی ایجاد شود، گفت: مشکل دیگر رتبه بندی صادرکنندگان است که پیشنهاد داده ایم. تجربه رتبه بندی علمی VP شرکت های دانش بنیان باید با استانداردهای جهانی استفاده شود.

توافق خالص با توجه وی لزوم حضور در نمایشگاه های بین المللی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در سفرهای خارج از کشور این اطلاعات مورد انتقاد قرار گرفت نمایشگاه شما دیر می شود، بنابراین در اقدامی پیگیر، تقویم نمایشگاهی کشور را تا پایان سال 1401 و برای سال آینده بسته ایم. در حال حاضر ما در حال برنامه ریزی هستیم.

V با توجه وی با احیای شورای عالی صادرات با اختیارات اصل 138 قانون اساسی افزود: زمانی که شورای عالی صادرات از اختیارات اصل 138 و ضمانت های اجرایی برخوردار نباشد موجب تشویش اذهان مردم و بازرگانان می شود و در این راستا مقام معظم رهبری. شورای بازرگانی با قدرت اصلی 138 رئیس جمهور حروف اول را گرفته و منتظر تایید هیات دولت است که امیدواریم به زودی این اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: زمان نیاز است تا ساختار سازمان توسعه تجارت ایران اصولی و حرفه ای شود و بتواند کار را با بازدهی لازم انجام دهد.

وی ادامه داد: رایزنی در روزهای برگزاری مسابقات جهانی بوده است قرار است از ابتدای شهریور تا پایان آذرماه نمایشگاه دائمی در قطر برپا شود که زمین و مجوز آن نیز گرفته شده و کالاهای ایرانی عرضه می شود. همچنین با هماهنگی دولت قطر بزرگترین هاب مشترک غذای خاورمیانه با سرمایه گذاری قطر ساخته شده است ولی این مسائل باید گزارش شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به شعار سال و تاکیدات مقام معظم رهبری گفت: وقتی ایشان تاکید می کنند که مبتنی بر دانش است، به این معنا نیست که جوراب نانو تولید می شود، بلکه جوراب جدید و پایه تولید می شود. باید از مفاهیم دانشی برای استفاده در اقتصاد و تجارت تولید شود. ، پلتفرم های B2B شناخته نشده بودند ولی امروزه در زمینه انجیر با استفاده از این پلتفرم ها می توان 80 درصد ارزش افزوده زنجیره ایجاد کرد و امروز نیز در پلتفرم آمازون. گرو جمهوری اسلامی ایران در امارات تأسیس شد.

پیمان در ادامه به بحث تجارت با قاره آفریقا پرداخت و گفت: آفریقا گنجی پنهان است. لایحه که ما از آن خبر نداشتیم ولی در سال 1400 صادرات به آفریقا 100 درصد افزایش یافت. اکنون با آفریقا این امکان وجود دارد جابه جایی ما یک کامل داریم. صادرکنندگان و سازمان ها کمک می کنند، ما هم کمک می کنیم با همه ما فضا را برای مشکلات فراهم می کنیم.

گفت: فرستادن تابلوها اتاق های بازرگانی در آفریقا باید کمک کنند. بخصوص یک اتاق خاص آفریقا که ایران است باید کمک کند. امروز یکی از مهمترین مشکلات در حوزه حمل و نقل این است که پرواز مستقیم به آفریقا نداشتیم ولی به زودی پروازهای مستقیم با کشورهای آفریقایی راه اندازی می شود، همچنین شاهد راه اندازی خط مستقیم دریایی هستیم و شخص رئیس جمهور نیز برای فعال سازی این حوزه وارد این عرصه شده است.

همچنین مقرر شد هفته آینده مشاور سازمان توسعه تجارت ایران در قطر، رئیس مرکز تجارت ایران در قطر و مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران به شیراز سفر کنند و رویدادهای تجارت خارجی و تجارت خارجی را دنبال کنند. برنامه های فارس با قطر و قاره آفریقا.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)