عراق مبدأ نهم کالاهای وارداتی و مقصد دوم کالاهای صادراتی ایران شد

[ad_1]

سخنگوی گمرک گفت: در ۱۰ ماهه ۱۴۰۰ میزان واردات ایران از عراق ۲ هزار و ۴۱۴ درصد در وزن و ۷۹۳ درصد در ارزش رشد داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید روح الله لطیفی اظهار کرد: در ۱۰ ماهه ۱۴۰۰ میزان واردات ایران از عراق به یک میلیون و ۹۹۴ هزار و ۸۴۶ تن کالا به ارزش ۹۲۰ میلیون و ۴۸۲ هزار و ۲۵۸ دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲ هزار و ۴۱۴ درصد در وزن و ۷۹۳ درصد در ارزش رشد داشته است.

سخنگوی گمرک در خصوص واردات از عراق گفت: رتبه سال گذشته عراق در تأمین کالاهای مورد نیاز ایران ۲۶ بود که با توافقات صورت گرفته بین تهران و بغداد، با افزایش فروش کالا به ایران به همراه بوده و در حال حاضر بعد از امارات، چین، ترکیه، آلمان، سوئیس، روسیه، هند و انگلستان، با رشد ۱۷ پله‌ای در رتبه نهم قرار گرفته است.

لطیفی عمده واردات ایران از عراق را کالاهای اساسی اعلام کرد و گفت: بیش از یک میلیون و ۸۶۷ هزار تن از کالاهای وارده به ارزش ۷۳۴ میلیون و هشت هزار و ۳۹۷ دلار، کالای اساسی یا مواد غذایی هستند که به ترتیب گندم معمولی با ۳۲۹ میلیون دلار، ذرت دامی با ۱۵۹ میلیون دلار، کنجاله سویا با ۱۰۱ میلیون دلار، جو با ۵۵ میلیون دلار، روغن خام با ۴۴ میلیون دلار، شکر با ۳۶ میلیون دلار و… و. قرار دارند که ۹۳ درصد وزن و ۸۰ درصد ارزش واردات از عراق به این نوع کالاها مرتبط است.

وی در خصوص صادرات به عراق توضیح داد: عراق دومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بعد از چین است و در ده ماهه ۱۴۰۰ حدود ۲۵ میلیون و ۴۰ هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۲۹۵ میلیون دلار از ایران خریداری کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد در وزن و ۱۴ درصد در ارزش رشد داشته است.

سخنگوی گمرک افزود: نزدیک به ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار و ۶۶۲ تن کالای صادر شده به عراق به ارزش یک میلیارد و ۲۲۷ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۱۹۹ دلار محصولات شیلاتی، دامی، لبنی، کشاورزی و غذایی بوده است و مابقی ماشین آلات، مواد معدنی، مصالح ساختمانی و… را شامل می شده است.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)