صادرات ۱۲.۵ میلیارد دلاری در بهار/ تراز تجاری منفی شد

[ad_1]

بهار امسال تجارت خارجی ایران به 26.5 میلیارد دلار رسید که سهم صادرات 12.5 میلیارد دلار و سهم واردات 14 میلیارد دلار بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام گمرک ایران، در بهار امسال تجارت خارجی ایران به ۲۶.۵ میلیارد دلار رسید که از این میزان ۳۵.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۲.۵ میلیارد دلار بدون احتساب نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و تجارت چمدانی بوده است. سهم صادرات و 8.6 میلیون تن کالا به ارزش 14 میلیارد دلار سهم واردات کشور بوده است.

بنابراین گزارش، در این مدت صادرات غیرنفتی کشورمان از نظر وزنی 24.42 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش و از نظر ارزشی 8.84 درصد کاهش داشته و واردات کشورمان از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 1 کاهش داشته است. درصد و 5.79 درصد.

لازم به ذکر است با توجه به کاهش قیمت جهانی برخی کالاهای صادراتی از جمله پتروشیمی که از نظر وزنی ۱۶ درصد افزایش ولی از نظر ارزش ۱۸ درصد کاهش داشته است، کل صادرات غیرنفتی کشورمان با چنین تغییراتی در وزن و ارزش مواجه است.

کالاهای اصلی صادراتی و وارداتی

این گزارش حاکی از آن است که عمده اقلام اساسی وارداتی به کشور بهار امسال ذرت، سویا، روغن آفتابگردان، برنج، گندم و جو است که مجموعاً 56.15 درصد وزنی و 19.79 درصد از نظر ارزشی کل واردات را تشکیل می دهند. دولت را تصاحب کرده اند.

چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و هند 5 کشور اول صادرات کالا هستند که به ترتیب 3.5 میلیارد دلار، 2.3 میلیارد دلار، 1.7 میلیارد دلار، یک میلیارد دلار بوده و 300 میلیون دلار و 489 میلیون دلار به این 5 کشور صادر شده است.

همچنین 5 کشور اول مبدأ کالاهای وارداتی در 3 ماهه نخست امسال شامل امارات متحده عربی با 4.1 میلیارد دلار، چین با 4 میلیارد دلار، ترکیه با 1.5 میلیارد دلار، آلمان با 548 میلیون دلار و هند با 501 میلیون دلار است.

همچنین در این مدت 3 میلیون و 500 هزار تن کالا از ایران ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7.86 درصد کاهش داشت.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)