صادرات ۱۱۵ میلیون دلاری در دو ماهه اول سال از گیلان

[ad_1]

رشت- رئیس سازمان صمت گیلان از صادرات ۱۱۵ میلیون دلاری در دو ماهه نخست سال خبر داد و گفت: ارزش واردات نیز در این مدت ۳۱۵ میلیون دلار بوده است.

به گزارش شاخص صادرات تیمور، پورحیدری امروز در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه گیلان اظهار داشت: مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان فرصتی برای قدردانی از توانمندی های ما و البته فرصتی برای قدردانی از رشادت و اراده کسانی است که دائما در این عرصه خطرناک و شرایط کاملاً نابرابر با مشکلات فراوان اقتصاد ملی را زنده و پویا نگه می دارند.

وی افزود: صادرات یکی از متغیرهای اصلی رشد اقتصادی کشور است و موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشورها در بازارهای جهانی تعریف می شود.

رئیس سازمان سکوت گیلان با اشاره به اهمیت صادرات در بخش‌های مختلف گفت: تقویت ظرفیت تولید و ایجاد ظرفیت‌های جدید، زمینه‌سازی برای توسعه صادرات، نقش دولت را به عنوان ضامن سرمایه‌گذاری‌های موجود و کاهش انحصار قوی‌تر می‌کند.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته صادرات محور اصلی توسعه است و برای حضور آن کشور در بازارهای جهانی بسیار مهم است، گفت: تولید داخلی و عرضه آن به بازار جهانی بسیار مهم است و به عبارتی صادرات یکی است. از عواملی که می تواند کشورها را مستقل کند.

هیچ منعی برای گسترش روابط تجاری وجود ندارد بستنی در گیلان نیست

گفت نه بن بستنی وی افزود: مجموعه بندر انزلی با قدمتی 300 ساله در حوزه حمل و نقل دریایی همواره محل مورد توجه تجار و بازرگانان کشور بوده و امروزه با 17 اسکله و امکان تخلیه و بارگیری 10 میلیون تنی قلعه، بزرگترین و مجهزترین مجتمع بندری ایران در سواحل دریای خزر است.

رئیس سازمان سکوت گیلان با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی با امکانات بندری فرصتی طلایی برای توسعه تولید و تجارت در کریدور شمال – جنوب و کشورهای اوراسیا است، گفت: شهر بندری آستارا به عنوان شمال اکثر بندر ایران در نقطه صفر مرزی حاشیه دریای خزر. نزدیک ترین بندری برای کشورهای مستقل مشترک المنافع با مزایای مختلفی از جمله کاهش سوخت، استهلاک و هزینه حمل بار در نتیجه کاهش قیمت کالاها و افزایش قدرت رقابت است. اضافه بار بین بنادر شمالی کشور

پورحیدری با اشاره به ظرفیت گیلان در کشاورزی و صنعت افزود: ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد و با تولید سالانه حدود یک میلیون تن در رتبه دوم کشور و خاورمیانه در زمینه تولید برنج سفید قرار دارد. جایگاه ویژه و جایگاه اول در تولید زیتون، وجود زمین حاصلخیز، تولید فندق، کیوی و همچنین محیط مساعد برای مناطق گلخانه ای و باغی ظرفیت مناسب استان برای سرمایه گذاری در کشاورزی است.

فعالیت 2500 واحد تولیدی و صنعتی در گیلان

وی از بهره برداری از 2500 واحد تولیدی و صنعتی در گیلان خبر داد و افزود: این واحدهای تولیدی و صنعتی بیش از 100 برند معتبر ملی و بین المللی هستند که می توانند نیاز بازارهای بزرگ بین المللی را تامین کنند. بین المللی فراهم كردن

رئیس سازمان سکوت گیلان با بیان اینکه ارزش صادرات از گمرکات استان 713 میلیون دلار بوده است، گفت: ارزش واردات از گمرکات استان بیش از یک هزار و 501 میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش ارزش صادراتی داشته است. واردات 31 درصد رشد کرد.

پورحیدری صادرات 115 میلیون دلاری در دو ماهه نخست سال را 115 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: ارزش واردات در این مدت 315 میلیون دلار بوده و محصولات کشاورزی، صنعتی، معدنی و پتروشیمی از گروه کالاهای صادراتی گمرکات استان بوده است. .

وی ادامه داد: مهم ترین بازارهای هدف استان شامل کشورهایی مانند روسیه، باکو، امارات، عراق، قزاقستان، گرجستان، ترکمنستان، ترکیه، بلاروس، افغانستان، اوکراین، ارمنستان، اسپانیا، ازبکستان، ایتالیا، پاکستان، تاجیکستان، چین و آلمان است. .

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)