صادرات استان تهران ۶۴ درصد افزایش یافته است

[ad_1]

تهران- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران از افزایش ۶۴ درصدی صادرات در استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش شاخص صادرات، محمد علیمهری صبح دوشنبه در حاشیه جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اتفاق خوبی در حوزه صادراتی استان تهران رخ داده که منجر به رشد بسیار خوب صادرات استان تهران شد.

وی ادامه داد: امسال برای اولین بار آمار واقعی صادرات استان تهران از سامانه گمرک دریافت شد، این در حالی است که سال گذشته آمارهایی که در حوزه صادرات ارائه می‌شد، عموماً آمار گمرک‌های استان تهران بود یعنی فقط کالاهایی که از گمرک‌های استان تهران صادر شده بود، لحاظ می‌شد و کالاهایی که در استان تهران تولید می‌شد و در سایر گمرک‌ها صادر می‌شد در آمار صادراتی استان تهران لحاظ نمی‌شد که امسال برای اولین بار موفق شدیم این آمار دریافت کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران عنوان کرد: در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۲ نسبت به ۶ ماه سال گذشته ۶۴ درصد به لحاظ ارزش دلاری افزایش صادرات در استان تهران داشتیم و از حدود ۲ و نیم میلیارد دلار به ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار صادرات استان تهران افزایش پیدا کرده و از نظر حجمی ۸۰ درصد افزایش حجم صادرات استان تهران بود.

علیمهری سپس با اشاره به کاهش واردات گفت: در حوزه واردات هم حدود ۶ درصد کاهش واردات داشتیم و جایگزین تولید داخل با واردات بود.

وی در ادامه افزود: افزایش صادرات چند دلیل عمده داشت که عمده ترین آن مصوبه خرداد سال گذشته هیأت دولت است که اجازه توسعه واحدهای تولیدی در استان تهران در شعاع ۱۲۰ کیلومتری صادر شد و تلاش شد تا واحدهای در حال توسعه با محوریت صادرات باشد که همه اینها سبب جهش در حوزه صادرات شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران خاطرنشان کرد: تغییر نگاه در حوزه دیپلماسی و متمایل شدن به کشورهای همسایه به جای غرب و عضویت در پیمان‌هایی مثل شانگهای و بریکس هم تأثیرگذار بود و منجر به افزایش ۶۴ درصدی صادرات استان تهران شد.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)