رشد ۶۰ درصدی صادرات استان مرکزی

[ad_1]

اراک – سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: در آبان ماه میزان صادرات استان مرکزی حدود ۱۲۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد رشد یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن میرزاخانی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد ۸ ماهه اخیر گمرکات استان مرکزی بیان کرد: در حوزه صادرات از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه ٢۳ هزار و ۸۳۶ فقره اظهار نامه برای صادرات محصولاتی به وزن یک میلیون و ۶۹ هزار تن صادر شده است.

وی ادامه داد: ارزش صادرات انجام شده تا آبان ماه در استان مرکزی بیش از ۸۲۳ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد ۲۰ درصد و ارزش حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی تصریح کرد: اقلامی چون انواع هیدروکربورها، شمش، میلگرد آجدار، شیشه، بلورجات، پلی اتیلن سبک و سنگین، ایزوگام، شمش آلومینیوم، مقاطع فولادی، مواد غذایی، کاشی، سرامیک و … از استان مرکزی به مقصد ۸۸ کشور دنیا از جمله ترکیه، عراق، افغانستان، امارات متحده، آذربایجان، پاکستان، ازبکستان، بلغارستان و… صادر شده است.

میرزاخانی ادامه داد: در یک ماهه آبان ماه میزان صادرات استان حدود ۱۲۵ میلیون دلار بوده است.

وی بیان کرد: ارزش واردات صورت گرفته این مدت در استان نیز حدود ۳۰۸ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد رشد یافته است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه از ۴۶ کشور همچون چین، ترکیه، امارات، اکوادور، چک، هند، آلمان و… به عنوان مبدا واردات صورت گرفته، عنوان کرد: عمده کالاهای وارد شده به استان شامل ماشین آلات و مواد اولیه خطوط تولید است.

میرزاخانی ادامه داد: در حال حاضر تراز تجاری استان مرکزی مثبت است و میزان مبادلات تجاری استان در سال جاری رشد مناسبی را نسبت به سال گذشته داشته و با تداوم این روند در سال جاری صادرات استان از مرز یک میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)