تشریح زمینه های همکاری تجاری مابین ایران و ارمنستان

[ad_1]

تبریز- رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان، زمینه های همکاری تجاری مابین ایران و ارمنستان را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تبریز، گاگیک ماکاریان در ادامه سفر خود به ایران، ظهر امروز در اتاق بازرگانی تبریز حضور یافته و در خصوص زمینه‌های همکاری با تجار استان، سخن گفت. ماکاریان در جمع فعالان اقتصادی استان اظهار داشت: در مدتی که در ایران بودم، روز به روز بیشتر با پتانسیل‌های این کشور آشنا شده و تجسم کاملی از زمینه‌های همکاری به دست آوردم که اولین زمینه گسترش همکاری‌ها در بخش کشاورزی است. کشاورزی در ارمنستان باید به یکی از صنایع مهم تبدیل شود و از صفر تا صد این صنعت را بتوانیم در کشور خودمان راه اندازی کنیم.

نیازمند همکاری در زمینه پرورش طیور هستیم

وی ادامه داد: همچنین در موضوع پرورش طیور نیز نیازمند یکسری همکاری‌ها هستیم که در این راستا می‌توانیم نسبت به واردات جوجه از ایران اقدام کرده و همچنین در زمینه دامپزشکی و تأمین مواد غذایی طیور نیز از این کشور، کمک بخواهیم.

ماکاریان با بیان اینکه ۳۰ درصد گوشت طیور مصرفی ارمنستان در خود کشور تولید شده و ۷۰ درصد آن وارداتی است، گفت: اگر پیشنهادات خوبی در زمینه واردات جوجه یک روزه و گوشت مرغ وجود داشته باشد، قطعاً آن را بررسی خواهیم کرد. در حال حاضر پنج میلیون قطعه جوجه یک روزه و دو میلیون جوجه ۹۰ الی ۱۰۰ روزه به کشور خود وارد خواهیم کرد.

وی افزود: همچنین از همکاری در تأسیس مراکز پرورش طیور و توسعه مراکز نگهداری و پرورش دام‌های بزرگ استقبال می‌کنیم.

تأسیس دامداری‌های هوشمند و کشتارگاه‌های جدید، زمینه‌ای برای همکاری

رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان، تأسیس دامداری‌های هوشمند و ایجاد کشتارگاه‌های جدید در این کشور را از دیگر زمینه‌های موجود برای همکاری خوانده و گفت: از سوی دیگر ارمنستان، زمین‌های خوبی برای پرورش دام‌هایی چون گوسفند دارد و فعالان اقتصادی می‌توانند، دام‌های خود را در زمین‌های ارمنستان پرورش داده و سپس به صورت زنده و یا ذبح اسلامی به ایران منتقل کرده و یا آن را به دیگر کشورها صادر کنند.

محصولات کشاورزی و تنوع آنها را در ارمنستان افزایش می‌دهیم

وی ادامه داد: از سوی دیگر کارخانه‌های کنسرو و کمپوت سازی فراوانی در ارمنستان فعالیت می‌کنند که محصولات تولیدی آنها به کشورهای روسیه، آمریکا و کشورهای اروپایی صادر می‌شود که در این زمینه نیاز داریم تا مقدار محصولات و تنوع آنها را افزایش دهیم و در این راستا نیز می‌توان شاهد افزایش همکاری‌ها بوده و از ایران کنسانتره‌های میوه و یا رب گوجه فرنگی وارد کنیم.

ماکاریان با اشاره به عضویت ارمنستان در اتحادیه اوراسیا گفت: از سوی دیگر در قالب تفاهم نامه‌های منعقد شده با اتحادیه اروپا، ارمنستان می‌تواند شش هزار و ۴۰۰ نوع کالا را با مالیات صفر و یا یک سوم مالیات معمول به اروپا ارسال کند.

حجم محصولات تولیدی ارمنستان برای صادرات کافی نیست

وی همچنین ارمنستان را دارای تفاهم نامه‌های همکاری با دیگر کشورها دانست و گفت: اما از این ظرفیت‌ها نتوانسته‌ایم به درستی بهره ببریم چرا که میزان محصولات تولیدی ارمنستان حجم کمی را شامل می‌شود که در همکاری با ایران می‌توانیم این مشکل را حل کنیم چرا که ایران کارخانه‌های تولیدی بزرگ با محصولات فراوان دارد.

رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان با اشاره به امضای یکسری توافق نامه‌ها با ایران گفت: در خصوص تولید لیفتراک‌های برقی، احداث کارخانه تولید آسانسور در ارمنستان و همچنین تولید برق از گاز، تفاهم نامه‌هایی با ایران امضا خواهیم کرد.

استقبال از واردات پارچه با کیفیت از ایران

ماکاریان با اشاره به حجم تجاری ۲۸۰ میلیون دلاری ارمنستان با ترکیه و تصویب قانونی مبنی بر ممنوع شدن واردات از این کشور گفت: پارچه، لباس و اثاث منزل از محصولات وارداتی بودند که حالا در این حوزه‌ها، می‌توانیم با کشور ایران همکاری داشته باشیم.

وی با اشاره به صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری لباس از ارمنستان به کشورهای مختلف اروپایی گفت: کارخانه و کارگاه‌های لباس دوزی ارمنستان، سفارش‌هایی از روسیه و کشورهای اروپایی دارند و برای این منظور نیاز به پارچه‌هایی با کیفیت بالا داریم.

حوزه ساخت و ساز از زمینه‌های دیگر همکاری

رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان، ساخت و ساز را زمینه دیگر همکاری‌ها دانسته و گفت: فعالان حوزه ساخت و ساز می‌توانند نسبت به ساخت خانه‌های ارزان قیمت، جاده، احداث پل و دیگر زیرساخت‌های عمرانی در ارمنستان اقدام کنند. از سوی دیگر ارمنستان از پروژه‌هایی در حوزه انرژی، احداث نیروگاه‌های خورشیدی و نیروگاه‌های حرارتی نیز استقبال می‌کند.

وی همچنین با اشاره به علاقه ارمنستان به فعالیت در حوزه ماشین سازی گفت: قراضه آهن زیادی در ارمنستان داریم که از این قراضه‌ها به بهترین نحو می‌توانیم استفاده کنیم و بدین منظور نیازمند انتقال تجربیات در حوزه ماشین سازی هستیم.

به فکر گزینه‌های جدید برای تسهیل مبادلات دو کشور باشیم

ماکاریان ادامه داد: تجارت بین دو کشور مستلزم قوانین تسهیل شده مالی است چرا که در حال حاضر وجود تحریم‌های اقتصادی مانع از تجارت صحیح بین دو کشور می‌شود که در این راستا باید گزینه‌های جدیدی را برای تسهیل مبادلات دو کشور بررسی کنیم.

همچنین در این جلسه، فعالان حوزه اقتصادی استان به بیان نظرات خود در راستای افزایش همکاری‌های اقتصادی دو جانبه پرداختند.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)