بیش از ۵۰۰ فقره گواهینامه صادرات و واردات در اردبیل صادر شد

[ad_1]

اردبیل-مدیرکل استاندارد استان اردبیل از صدور ۵۳۴ فقره گواهینامه اظهارنامه صادرات و واردات در ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

به گزارش شاخص صادرات، هاشم علایی پیش از ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اداره کل استاندارد بر کلیه کالاهای وارداتی و صادراتی مشمول مقررات استاندارد اجباری در مبادی رسمی منطقه نظارت دارد، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال تعداد ۵۳۴ فقره گواهینامه اظهارنامه صادراتی و وارداتی در استان صادر شده است.

وی گفت: ۱۰۵ فقره از این اظهارنامه‌ها از نوع انطباق با کالاهای صادراتی و ۳۳۶ فقره نیز از نوع انطباق با کالاهای وارداتی بوده است. ضمناً تعداد ۸۲ مورد صدور گواهینامه تعیین ماهیت صادراتی و ۱۱ مورد گواهینامه تعیین ماهیت وارداتی در این مدت صادر شده است.

علایی افزود: بیشترین اقلام صادراتی شامل خرما، کشمش، سنگ‌های ساختمانی، رویه درب، نفت سفید، زغال آخال، الیاف مصنوعی، نمک غیر خوراکی و…. بوده که پس از ارزیابی و بررسی کارشناسان این اداره کل به مقصد کشورهای افغانستان، روسیه، گرجستان، عراق و جمهوری آذربایجان صادر شده است.

دبیر شورای استانداردسازی با بیان اینکه کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نا مرغوب به منظور فراهم کردن امکان رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی از وظایف مهم سازمان ملی استاندارد ایران است، اظهار کرد: کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نا مرغوب خارجی نیز از جمله وظایف سازمان تعریف شده است.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)