اطلاعات دقیق‌تری از ظرفیت‌های صادراتی افغانستان ارائه شود

[ad_1]

بیرجند- رئیس تجارت خارجی سازمان صمت در خراسان جنوبی گفت: برای افزایش مبادلات تجاری باید اطلاعات دقیق تری از ظرفیت صادراتی افغانستان ارائه شود تا بتوانیم تبادل متوازن دوجانبه داشته باشیم.

به گزارش شاخص صادرات، سعید بهشتی راد بعدازظهر چهارشنبه در نشست هیات عالی رتبه بازرگانی افغانستان اظهار داشت: افغانستان با ۹۰ درصد تجارت مهم ترین مقصد صادراتی خراسان جنوبی است و می خواهیم این مبادلات را به صورت دوجانبه افزایش دهیم.

وی گفت: برای افزایش همکاری ها باید اطلاعات دقیق تری از ظرفیت های صادراتی کشور به ما ارائه شود تا بتوانیم تبادلات دوجانبه متعادلی داشته باشیم.

به گفته وی، با توجه به تشابهات تولید محصولات در ایران و افغانستان، دغدغه طرف ایرانی حمایت از تولید داخلی و دغدغه طرف افغانستانی صادرات محصولات خود است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: خراسان جنوبی ظرفیت بسیار خوبی دارد و یکی از امن ترین استان های کشور از نظر سرمایه گذاری است.

بهستی راد گفت: استان می تواند سبزیجات، سیب زمینی و گوجه فرنگی صادر کند و اقلامی مانند ذرت، چغندر قند و دانه های روغنی را از افغانستان وارد کند.

وی گفت: در داخل می‌توانیم موانع واردات را هم از نظر قرنطینه بهداشتی و هم از نظر حمایت داخلی برطرف کنیم و معتقدیم تجارت پایدار یک جاده دو طرفه است.

به گفته وی، اولویت جمهوری اسلامی ایران همکاری با کشورهای همسایه است 15. افغانستان به دلیل بازار پنجم ایران بسیار حائز اهمیت است و در این زمینه حمایت های بالادستی داریم تا با رفع موانع تجارت پایدار و بلندمدت داشته باشیم.

[ad_2]

منبع

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)